Директор ISoM, Олександр Шульга, про шанси основних кандидатів у першому турі виборів та мотивацію громадян

30.03.2019

Чи може перемогти Володимир Зеленський? Чи знижується рейтинг Юлії Тимошенко? Чи пройде Петро Порошенко до другого туру? На питання Current Time напередодні виборів відповів соціолог Олександр Шульга.

- Олександре, які шанси у Юлії Тимошенко?

- У неї є шанси. Ми дивимося, рейтинги постійно змінюються: то так, то ні - то друге місце, то третє місце.

Така йде стрибка, тому що у нас дуже багато хто не визначився. У нас дуже часто люди навіть по нашим дослідженням відповідали, що ще не визначилися, чи відмовлялися відповідати. Було 7%, які говорили: "Ми не хочемо говорити, за кого ми проголосуємо". Причому це серед тих, хто сказали, що підуть на вибори. Тобто вони кажуть: "Так, ми підемо, але ми не скажемо, за кого ми будемо голосувати".

- Тобто все кардинально може змінитися?

- Все може змінитися кардинально. Тому що все-таки до другого турутпроходять двоє.

- Юлія Тимошенко довго лідирувала в рейтингах, раптом зараз ділить друге-третє місце з Петром Порошенко. Чому?

- Фактор Зеленського, який з'явився як альтернатива Юлії Тимошенко, яка теж була начебто альтернативою Порошенко. Порошенко і Тимошенко все-таки обидва формації старої, і з'являється Зеленський.

Цікаво, що прихильники Тимошенко не довіряють Порошенко, не довіряють іншим кандидатам, - але Зеленському довіряють. Тобто цей момент перетікання електорату від Тимошенко до Зеленському - він є.

- Який зараз рівень невизначених, за даними ваших опитувань?

- 25% - це ті, які не визначилися.

- Чверть.

- Чверть. Це дуже багато.

- Чи є у вас розуміння, хто все-таки вийде у другий тур? Я розумію, що Зеленський і Порошенко, Зеленський і Тимошенко. А чи є шанс, що Зеленський не потрапить?

- Тут питання в явці. Мобілізація його електорату - це запорука успіху. Тому що все-таки у нього ядерного електорату як такого немає, він не працював на свій електорат роками, як це робили Тимошенко і Порошенко.

Тут питання все-таки більше такого, знаєте, молодіжного хайпа. Прийти на хвилі: всі голосують - давайте покажемо, що ми є. Якщо молодь і середнє покоління (в меншій мірі, в більшій - молодь) не прийде, його шанси, звичайно, зменшаться.

Я не буду говорити про такі фактори, як фізичний захист своїх голосів на місцях. Все-таки таких ресурсів, як у кандидатів, які мають в тому числі технічних кандидатів, для того щоб у виборчих комісіях працювати і захищати голос, у нього немає. Це вже до правоохоронних органів, до спостерігачів, правозахисників, до громадянського суспільства питання.

- Порошенко може пройти до другого туру?

- Цілком можливо, як і Тимошенко.