Якою має бути влада президента України – думки громадян розділилися

12.04.2019

Українці частіше вважають, що президент країни повинен мати великі повноваження. Такий варіант відповіді обирають майже 36% опитаних.
Сильного прем’єр-міністра замість президента воліли б бачити удвічі менше респондентів – 15%.
Крім того, майже кожен п'ятий громадянин виступає чи за формальну посаду для президента з номінальними повноваженнями (13%), чи взагалі за скасування інституту президентства в Україні (9%).

Прихильники кандидатів на президентську посаду у другому турі – Володимира Зеленського та Петра Порошенка – демонструють відмінності у ставленні до того, які повноваження мають бути у президента країни. Так, серед симпатиків П. Порошенко, більше половини виступають за «сильну президентську руку» (52%), тоді як серед виборців В. Зеленського їх на вісім відсотків менше. І навпаки, прихильники В. Зеленського частіше виступають за те, аби позбавити президента більшості повноважень або відмовитись від цієї посади в Україні.

Різні вікові групи мають доволі помітні розбіжності щодо питання повноважень президента України: чим молодші виборці, тим частіше вони виступають за сильну президентську руку і, навпаки, зі зростанням віку зростає кількість прихильників обмеження президентської влади.


Опитування зафіксували певні регіональні відмінності відповіді на питання, якими мають бути повноваження президента. Найбільше серед інших регіонів виділяється Донбас, який найбільш скептично ставиться до «сильного президента». В цілому ж, на Сході та Півдні помітно більше симпатиків того, аби президентська влада була якомога більше обмежена чи навіть ліквідована.

Опитування проведено у всіх областях України, крім території АР Крим і тимчасово неконтрольованих районів Донецької та Луганської областей. Кількість населених пунктів, які були включені у дослідження та в яких було проведено опитування, складає 167 (з них 70 сіл).

Загальна репрезентативна похибка вибіркової сукупності складає 2,36%
Метод опитування: формалізоване інтерв’ю face-to-face.
Строки поля: 16-24 березня 2019 року.